Sprzedaż sprzętu elektronicznego

Fakt, że dla polskich konsumentów cena jest najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie, znajduje potwierdzenie w badaniu przeprowadzonym przez BrandsIT, gdzie respondenci zostali zapytani o to, jakimi kryteriami kierują się przy wyborze sklepu, w którym zamierzają zakupić sprzęt elektroniczny.

Poza ceną, przy dokonywaniu wyboru, konsumenci kierują się w dużej mierze opiniami na temat sprzedawcy i atrakcyjnym finansowaniem zakupu. Przy czym, opinie na temat sprzedawcy są istotne głównie dla osób poniżej 34 roku życia.

Najmniejsze znaczenie przy wyborze sklepu ma wydłużony okres gwarancji. Czynnik ten nie jest tak istotny zapewne z uwagi na częstotliwość wymiany sprzętu, która, według badania Nielsena, wynosiła średnio 4 lata dla laptopów, a najczęstszym powodem chęci wymiany było zbyt wolne działanie sprzętu. Jednak biorąc pod uwagę fakt popularyzacji pracy zdalnej, czas ten może ulec skróceniu, dlatego przedłużony okres gwarancji nie będzie stanowił wystarczającej zachęty dla potencjalnych klientów.

„Nie ulega wątpliwości, że cena jest jednym z kluczowych czynników wpływających na konwersję w sklepie internetowym. Klient bardzo łatwo możne porównać oferty różnych sklepów i wybrać najbardziej korzystną. Dowodem jest popularność platform umożliwiających porównywanie cen czy też rozwiązania dostępne dla klientów z panelu samej wyszukiwarki Google. Jednak najbardziej korzystna cena nie zawsze znaczy najniższa. Z naszych analiz wynika, że im wyższa wartość koszyka zakupowego, tym więcej czynników innych niż cena zaczyna mieć znaczenie. Zaczynając od rozpoznawalności danego sklepu i fachowego doradztwa (co w przypadku drogiej i skomplikowanej elektroniki jest ważne) poprzez wygodne sposoby finansowania (raty, leasing) jak również sposobu i czasu dostawy/odbioru – wygodnej dla klienta. Równie ważne jest bezpieczeństwo i pewność samego zakupu jak i obsługi posprzedażowej (w tym pewność co do ewentualnego procesu zwrotu/serwisu). Wszystkie te czynniki nabierają siły, jeśli dotyczą produktów marżowych. Tutaj szansą jest takie zbudowanie ścieżki zakupu, która sprzyja dokupieniu do takiego produktu usług dodatkowych czy też zastosowaniu nowoczesnych i automatycznych funkcji cross/up sellingowych zwiększających wartość i marżę całego zamówienia. Sama najniższa cena nie gwarancją zadowolenia klienta, jeśli całość jego doświadczenia zakupowego będzie niezgodna z oczekiwaniami i wygodą.”
Karol-Tokarski, Komputronik
Karol Tokarski
Dyrektor e-commerce, Komputronik

Ile Polacy wydają na sprzęt elektroniczny?

Rynek urządzeń elektronicznych w ostatnim roku doświadczył sporo zawirowań. Według danych GFK, sektor elektroniki użytkowej w Polsce, mimo spadku sprzedaży o 8,8 p.p., zanotował wzrost wartości o 1,1 p.p. Jaka jest wartość zakupów sprzętu elektronicznego przez konsumentów w skali roku?

Najwięcej konsumentów wydaje od 5 000 do 9 999 zł na sprzęt elektroniczny w skali roku. Są to przede wszystkim osoby zarabiające od 3 000 do 5 999 zł na miesiąc, głównie przedsiębiorcy i osoby posiadające stałe zatrudnienie.

Powolne odejście od zakupów stacjonarnych

Z badania przeprowadzonego przez BrandsIT wynika, że jedynie 3% respondentów decyduje się na zakup elektroniki wyłącznie w sklepie stacjonarnym. 58% badanych w równym stopniu korzysta z obu kanałów zakupu sprzętu. Jest to wynik zmiany podejścia konsumentów do zakupów online, do czego w dużej mierze przyczyniła się pandemia.

„Ecommerce ma ciągle olbrzymią przestrzeń do zagospodarowania w obszarach customer experience. W naszej branży CX jest napędzany przede wszystkim przez innowacje. Wiadomo, że handel tradycyjny nie rozwija się już tak szybko w tym zakresie. Według prognoz w ciągu 10 lat penetracja ecommerce w Polsce przekroczy 50%, co oznacza, że nasza branża będzie odpowiadać za większość handlu w kraju. Być może nastąpi to jeszcze szybciej, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na zakupy w Internecie, by mieć większy wybór i móc zaoszczędzić czas i pieniądze. Mamy świadomość tego, że znaczna część konsumentów chciałaby robić zakupy w jednym miejscu. My dajemy im taką możliwość oddając klientom do dyspozycji multiwertykalną platformę łączącą tradycyjny sklep internetowy z marketplacem, na którym znajdą również oferty innych sprzedawców. Naszym zdaniem tego typu rozwiązanie to nie tylko ułatwienie zakupów w Internecie, ale przede wszystkim znaczna przewaga nad handlem tradycyjnym”
Michał Pawlik, CEO Morele.
Michał Pawlik
CEO Morele

Czy Polacy kupują w Polsce?

Naturalnym efektem rozwoju kanału sprzedaży online są większe możliwości w zakresie lokalizacji miejsca zakupu. Konsumenci, nie będąc już ograniczeni jedynie do sklepów w swojej okolicy, korzystają z możliwości wyszukania najlepszej dla siebie oferty na terenie Polski, ale także decydują się na zakup sprzętu za granicą.

Prawie 40% respondentów nigdy nie kupiła sprzętu elektronicznego za granicą, a prawie 47% kupuje robi to raz do roku lub rzadziej. Ma to zapewne związek z tym, że na początku tego roku na polski rynek wkroczył Amazon, dlatego zakup sprzętu zza granicy, choć już możliwy, w żaden sposób nie dorównuje jeszcze sprzedaży krajowej.

Start typing and press Enter to search